İZMİR EFSANELERİ

TANTALOS

Tantalos, ismi efsanelere karışmış bir kral. Bir efsaneye göre, Kral halkı ile birlikte Sipilos dağında yaşar ve Batı Anadolu’yu yönetirdi. Tantalos’un iki oğlu vardı. Biri “Niobe” (Manisa’da ağlayan kaya haline gelen oğlu), diğeri “Pelops” idi (Yunanistan’a giderek Olimpiyat Oyunlarını başlatan oğlu). Tantalos bir Anadolu tanrıçası olan Kibele’ye inandığı ve Heles tanrılarını tanımadığı için tanrıların gazabına uğramıştır. Ona verilen ceza dünyanın her yerinde “Tantalos İşkenceleri” olarak anılır. Baş tanrı Zeus’un onu yer altı ülkesine atıp (Hades’e), hapsettiği anlatılır efsaneye göre.

Bir başka efsaneye göre ise Tantalos oğlu Pelops’i keserek etiyle tanrılara şölen düzenlendiğinden bahsedilir.

NOT: Tantalos’un mezarı, bugün Bayraklı’da tahrip olmuş biçimi ile bir gecekondunun temelleri altında kalmıştır.

 

KÜÇÜK FAUSTINA

Roma İmparatoru Antoninus’un kızı Annia Galeria Faustina İspanyol bir savaşçı ile romantik bir aşk yaşayarak, MS 145’te evlendi. Eşi Marcus Avrelyus Roma İmparatoru oldu. Asya seferi sırasında (Büyük İskender ile karıştırmamak gerekir) karısı ile İzmir’e gelerek bu kente hayran kaldılar. Faustina’nın Kadifekale surlarından denize karşı beyaz güvercinleri azat ettiği söylenir. Faustina’nın genç yaştaki ölümüne, bir de MS.178’deki büyük deprem eklenince İmparator Marcus karısının çok sevdiği bu şehri canlandırmak için Agora şehrinin imarını tekrar başlatır. Faustina’nın kabartması bugün hala Agora’da bir kemerin üstündedir.

                                                                           Berna ULUZ                                                                               5 Sos/ A

 

wpeA.jpg (2500 bytes)

 

kuşlu.jpg (49955 bytes)

Faustina'nın azad ettiği güvercinlerden biri mi? Nedersiniz....

g3.jpg (41055 bytes)

 

[Tarih Ana Sayfa]    [İzmir Efsaneleri]   [Bunları Biliyormusunuz]   [Geçmişe Yolculuk]   [İzmir Enternasyonal Fuarı]    [Şiirlerde İzmir]    [İzmir'in Tarihçesi]   [Tarihi Eserler]   [İzmir ve Müzik]   [Foto Albüm]   [Çizgilerle İzmir]